Masz prawo nie wiedzieć, co zabrać w góry, przed swoim pierwszym wyjazdem. Zajrzyj więc do naszej listy!

 


Przed swoim pierwszym wyjazdem masz pełne prawo zastanawiać się, co zabrać w góry. Niedoświadczeni piechurzy mogą mieć kłopot z doborem odpowiednich warstw odzieży, ilości przekąsek i napojów, która nie obciąży zbytnio plecaka, a także akcesoriów przydatnych na szlaku. Z myślą o nich stworzyliśmy krótki poradnik, w którym podpowiadamy, co zabrać na wyjazd w góry – skorzystaj z niego i skomponuj własną listę potrzebnych rzeczy!

 

Co wziąć w góry? Zacznij od kwestii bezpieczeństwa

Wybór tego, co spakować w góry, nie powinien zaczynać się od ubrań lub prowiantu, lecz od kwestii, które mogą mieć duży wpływ na twoje zdrowie i życie podczas górskich wędrówek. Pakowanie zacznij od istotnych przedmiotów i dokumentów takich jak:

  • dowód osobisty (lub inny dokument tożsamości), a do tego kartę ICE, w której wskażesz osobę do kontaktowania się w nagłych przypadkach,
  • apteczka z opatrunkami na wypadek kontuzji oraz lekami (zarówno podstawowymi – na ból lub dolegliwości żołądkowe – jak i tymi, które przyjmujesz na co dzień),
  • latarka, która przyda się po zmroku i podczas zwiedzania zaciemnionych miejsc,
  • zapalniczka,
  • gwizdek, którym możesz posłużyć się, gdy będziesz potrzebować pomocy,
  • sprawny telefon oraz powerbank do jego doładowania.

 

Sprawdź, czy masz w smartfonie aplikację z kompasem lub nawigacją GPS. Gdy zabraknie zasięgu, może przydać ci się także klasyczny kompas.

 

Co zabrać w góry? Lista najpotrzebniejszych rzeczy

 

To niejedyne przydatne podczas górskich wędrówek przedmioty – co jeszcze zabrać na wycieczkę w góry, aby sprawiła ci ona jak największą frajdę? Spójrz na naszą listę najpotrzebniejszych rzeczy:

 

  • napoje, dzięki którym zadbasz o właściwe nawodnienie – dobrze sprawdzi się lekka butelka z filtrem, a zimą termos z ciepłym naparem,
  • przekąski, które zapewniają sytość na długi czas, np. batony proteinowe, orzechy lub owoce, które nie zniszczą się w plecaku i nie zabrudzą jego wnętrza,
  • ochrona przeciwsłoneczna, czyli krem z filtrem UV, ciemne okulary oraz wybrane nakrycie głowy (np. czapka lub chusta),
  • scyzoryk lub narzędzie wielofunkcyjne,
  • klasyczna, drukowana mapa terenu – przyda się, jeśli telefon się rozładuje lub zgubi zasięg,
  • zestaw do usuwania kleszczy oraz żele łagodzące ugryzienia owadów,
  • akcesoria do uprawiania sportu, jeśli planujesz to robić – np. kijki trekkingowe.
  •  

Wszystko to zapakuj do pojemnego, lecz lekkiego plecaka. Na krótką wyprawę wystarczy model o pojemności 30 litrów.

 

A jeśli wybierasz się na wycieczkę autobusem, sprawdź, co zabrać do jedzenia na długą podróż.

 

Co zabrać w góry zimą? A co zabrać w góry latem? Kilka słów o ubiorze

 

Na piesze wędrówki po nieregularnym podłożu zawsze przydają się wygodne, nieprzemakalne buty trekkingowe. Latem możesz postawić na bardziej przewiewne modele, zimą zaś najlepiej sprawdzają się śniegowce z protektorem, które można łączyć z rakami. Niezależnie od pory roku nie rezygnuj z modeli stabilizujących okolice kostki – mogą cię uchronić przed kontuzją!

Resztę ubioru komponuj według panującej pogody – dobierz do niej liczbę warstw i ich grubość. Ubierz się na cebulkę, aby w razie potrzeby móc założyć lub zdjąć jedną część garderoby. Oto przykładowa lista ubrań do zabrania w góry:

 

  • bielizna – zimą przyda się ta termoaktywna, a zamiast podkoszulki na ramiączkach – model z długimi rękawami,
  • bluza lub sweter o grubości dopasowanej do temperatury,
  • okrycie wierzchnie – puchowa kurtka chroniąca przed opadami, mrozem lub wiatrem, którą można zastąpić lekkim modelem z membraną, a w wyjątkowo ciepłe dni – bezrękawnikiem.

 

Nie zapomnij również o dodatkach na mroźne dni – przyda ci się wówczas ciepły komin, kominiarka, rękawice i czapka. Gdy zapowiadany jest deszcz, spakuj do plecaka także zapasową parę skarpet.

 

Czy wiesz już, co zabrać w góry? Podsumowanie

 

Znasz już najważniejsze wskazówki, co zabrać ze sobą w góry – kolejny krok należy do ciebie! Skompletuj rzeczy z naszej listy lub potraktuj ją jedynie jako inspirację podczas pakowania. Każda z jej części jest równie warta twojej uwagi – zarówno gdy chodzi o podstawowe kwestie bezpieczeństwa, jak i posiłki, nawodnienie oraz ubiór, od których też zależy twoje zdrowie i samopoczucie. Plecak spakowany? W takim razie sprawdź rozkład jazdy i ruszaj w góry z PKS Polonus!

 

Dowiedz się, gdzie pojechać na majówkę. Może góry to dobry kierunek?