Ważne mazowieckie połączenie komunikacyjne pomiędzy Ostrołęką a Pułtuskiem jest realizowane przez PKS Polonus. Dodatkowy kurs jest uruchamiany w okresie wakacyjnym. Trasa Pułtusk - Ostrołęka jest obsługiwana przez autobusy podążające z Warszawy do Ostrołęki i Kętrzyna. Odcinek o długości prawie 60 km jest zazwyczaj pokonywany w ciągu godziny, a bilet kosztuje niewiele ponad 10 złotych, i to tylko w przypadku, gdy nie są wykorzystywane któreś z licznych promocji cenowych.
+48 (22) 823 62 00
sekretariat@pkspolonus.pl
- Przedsprzedaż najwcześniej na 100 (dni) przed planowanym odjazdem.
Atrakcje w Pułtusku
Najbardziej znaną atrakcją miasta liczącego obecnie niespełna dwadzieścia tysięcy mieszkańców jest najdłuższy w Europie, prawie 400-metrowy, brukowany rynek. To wokół niego skupiało się od wieków życie handlowe, kulturalne, religijne miasta. Bogata historia Pułtuska znajduje odbicie w licznych zabytkach, szczególnie obiektach sakralnych, wśród których do najcenniejszych należy zaliczyć bazylikę kolegiacką Zwiastowania NMP, kościół pojezuicki pw. św. Piotra i Pawła oraz kościół św. Krzyża. Odnajdziemy tu również położony na brzegu Narwi zamek biskupi z XIV - XVI wieku oraz pozostałości murów obronnych. Trudno również nie zwrócić uwagi na górującą nad Rynkiem wieżę ratuszową z XVI wieku; w ratuszu obecnie mieści się Muzeum Regionalne.
Atrakcje w Ostrołęce
Podobnie jak Pułtusk, Ostrołęka również położona jest nad rzeką Narew. Do niedawna wojewódzkie miasto również może pochwalić się bogatą historią. Już w X wieku w jego okolicach stanął spory piastowski gród. We wczesnym średniowieczu odbywały się tutaj również targi. Ślady grodziska wczesnośredniowiecznego są obecnie podziwiane przez turystów. Podobnie jak historyczny układ urbanistyczny z rynkiem i przyległymi ulicami. Uwagę zwracają również klasycystyczny ratusz z początków XIX wieku oraz budynki pokoszarowe. Do najcenniejszych zabytków sakralnych należą zaś klasztorny zespół pobernardyński oraz XIV-wieczny kościół farny pw. NMP i św. Mikołaja. Miłośników kultury ludowej i etnografii zaprasza w swoje podwoje Muzeum Kultury Kurpiowskiej.